Ayvalık’ta Gezilecek 5 Tarihi Yer

Yazın bizi kumsalıyla, deniziyle, ışıltılı geceleriyle kendine çeken Ayvalık, aslında tarihsel olarak bir tatil mekanından çok daha fazlasını sunuyor. Tarihi yapılara, camilere, kiliselere, mekanlara gitmek size hem kültürel hem de sosyal anlamda çok şey katacak bir deneyim olacak. Sizin için derlediğimiz 5 tarihi mekan Ayvalık’ın mutlaka görmeniz gereken yerleri.

 

 1- Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı

Cunda’da yer alan ve mübadele döneminde Agios Yannis Kilisesi olan bu tarihi yapı, zamanla bakımsızlık ve ilgisizlik yüzünden yıkılmaya yüz tuttu. Neyse ki Sayın Rahmi M. Koç’un kültür varlığı olan eski eserlerin kurtarılmasına yönelik girişimleri sonucunda restore edildi ve 7 Ağustos 2007 tarihinde Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı olarak Cunda Adası’na kazandırıldı. İsmini Emekli Büyükelçi Necdet H. Kent’ten ve eşi Sevim Kent’ten alan kütüphane, içerisinde çok çeşitli kitapları barındıran bir kültür mirası.

 

 2- Cunda Adası Despot Evi

Adada mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi değerlerin başında gelen Cunda Adası Despot Evi, 1862 yılında dönemin soylular sınıfında yer alan bir despot tarafından yaptırılmıştır. Daha sonra despotun eve giren hırsızlar tarafından öldürülmesi ile Osmanlı Devleti evi satın alıp Hükümet Binası olarak kullanmaya başlamış. 1921 yılında ise yetim yurduna dönüştürülen bina, Kurtuluş Savaşı’ndan sonra Rumların bölgeden ayrılması ile hem yetimhane hem de ilkokul olmuştur. Varlığını hala sürdüren bu bina sizi tarihsel bir yolculuğa çıkaracak.

 

 3- Saatli Camii

Mimarisi ile bir cami formundan daha farklı olan Saatli Camii’nin farkı ilk başta bir kilise olarak inşa edilmesinden geliyor. 1850’li yıllarda Agios Yanni adıyla inşa edilen bu kilise 1928 yılında Saatli Camii’si olarak hizmet vermeye başladı. İç mekanında alçı süslemeleri dikkat çeken caminin, bulunduğu bahçe 3 girişe sahip. İçerisinde size huzuru yaşatacak bu yapı kesinlikle ziyaret edilmesi gerekenler arasında.

 

4- Cunda Adası Kız Okulu

1873 yılında inşa edilen Cunda Adası Kız Okulu, 1922 yılına kadar eğitim vermeye devam etmiş, sonrasında ise 1998-1999 yılları arasında dönemin Ayvalık Belediye Başkanı tarafından restore edilerek kültür merkezi haline getirilmiştir. Buram buram tarih kokan bina tarih sevenler için mutlaka görülmesi gerekenler arasında.

 

5- Cunda Adası Pateriça Köyleri

Cunda’nın Küçükkuyu kısmında yer alan Cunda Adası Pateriça Köyleri, taş evleri ve berrak denizi ile geçmişten bugüne güzelliğini sürdürmektedir. Mübadeleden önce bir Rum Köyü olan Pateriça, tarihi bir dokuya da sahip. Geçim kaynağı balıkçılık ve zeytincilik olan köyde, muhteşem ay ışığı manzarası ile ünlenmiş Ayışığı Manastırı da bulunmaktadır. Sakin ve huzur dolu bir tatil geçirebileceğiniz Pateriça Köyü, hem turistik hem de tarihi anlamda sizi büyüleyecek.