Mutluluğun Keşfi için Bayramda Ayvalık’ta Yapılacaklara Dair Bir Liste

Yaza veda ederken belki de son bir tatil fırsatını bayram bize sunuyor. Şimdi bavulları hazırlayıp, sonbaharı karşılamadan son kez yaz gecelerinin çiçek kokulu rüzgarlarını hissetme zamanı. Bu fırsatı huzura dönüştürmek için kalabalıktan ve telaştan uzak bir adresi tercih etmek en doğrusu. Böyle bir tercih için ilk akla gelen yerlerdendir Ayvalık. Yeşilin ve mavinin olduğu kadar doğanın her tonunu görmek mümkün Ayvalık’ta.

 

 

Ayvalık’ta Zeytin Arası Taş Evler Apart Otel, bayram tatili için son derece çekici bir ortam sunuyor bize. Adını Ayvalık’ın meşhur zeytin ağaçlarından alan Zeytin Arası Taş Evler Apart Otel’de ruhunuza huzuru fısıldayan bir rüzgâr eşliğinde bayram tatilinizi değerlendirebilirsiniz. Rahatınız için size uygun farklı konaklama seçenekleri sunan Zeytin Arası’nı diğerlerinden ayıran önemli bir özelliği de Ayvalık’ın doğal dokusuna uygun taş evlere sahip olması.

Mutluluğu ve huzuru anlatan bir Ege Mahallesi’nde, taş bir yapıda dinlenmek, Zeytin Arası’nın size sunacaklarının sadece bir kaçı… Ege’de, Ayvalık’ta iseniz uzun bir mutluluk keşif listesi bekliyor sizi. Neler mi var listede?

 

Otelimizin Çevresinde Yapabileceklerinizden Bazıları

 Bayramda bir gününüzü otel çevresini gezerek değerlendirmek isteyebilirsiniz. Otelimizin yer aldığı Küçükköy’de bolca alternatifiniz mevcut. Ayvalık’ın en güzel beldesi olan Küçükköy, tatilinize bambaşka bir hava katacak. Taş evlerle dolu, birbirinden tatlı cafeler ve sanat galerileriyle çevrili köyde belki de hiç yaşamadığınız bir deneyim yaşayacaksınız. Artura Gallery’de köye yerleşmiş birçok sanatçının yaptığı heykelleri inceleyebilir, galerininbistrosunda ise canınızın istediğini içebilirsiniz.

Güzel bir atmosfere sahip cafeler de Küçükköy’de sizi bekliyor. Renkli camlarla çevrili tatlı mı tatlı bir cafe olan Zet Cafe’de köy kahvaltısı edebilir ya da 3. dalga kahvecisi olan Coffee Shelter’da damağınıza uygun, istediğiniz kahveden yudumlayabilirsiniz. Küçükköy’ün kendine has bir tarzı olan Meraklı Cadı Cafe & Restaurant ise çocuklu aileler için oldukça eğlenceli bir mekan.

 Ayvalık’tan Cunda’ya Yeşil ve Mavinin Her Tonu Zeytin Arası Taş Evler Apart Otel’in çiçeklerle bezenmiş taş duvarlarının arasındaki havuz başında okuduğunuz kitabınıza biraz ara verdiğinizde Ayvalık sokaklarını keşfetmeye çıkabilirsiniz. Ege Denizi’ne bırakmak isterseniz kendinizi, Sarımsaklı Plajı otel araç ile yalnızca 5 dk. mesafede. Cunda ise yalnızca 15 dk. uzaklıkta.

Eğer Cunda’daysanız Taş Kahve’de içeceğiniz limonata ya da belki de damla sakızlı bir Türk Kahvesi tüm yılın yorgunluğunu bırakın bir nefeste unuttursun. Belki de Cunda’nın taş sokaklarında tarihi evler arasında Lokmacı Saki’nin nefis dondurmasından bir külah alarak gezmek istersiniz. Sakızlı muhallebi kokusu Karadeniz Pastanesi’ne çekecektir sizi…

Ege’nin tarihi taş evleri her defasında büyülüyor, geçmişe giden bir yolculuğa  çıkarıyor sanki bizi. Taş binalarda bir akşam yemeği yemenin verdiği zevki tahmin edebiliyor musunuz? Hele de bu yemekler Neş’e Meyhanesi’ndeyse. Çevrenizdeki mükemmel atmosferle birlikte, akşam serinliğinde içkilerinizi yudumlamak size çok iyi gelecek.

Peki ya Cunda’da Ada Restaurant’a gitmeden olur mu? Zeynep Abla’nın birbirinden güzel mezelerini içkilerinizle birlikte, denize karşı yemek, zamanı durduracak. Sadece kalamar ve Girit Ezmesi için bile gitmeniz gereken bir yer.

Zeytin Arası’nın ev sıcaklığından ayrılmak istemez de Ayvalık’ta kalırsanız, yine güzel bir gün geçirebilirsiniz. Ayvalık sokaklarındaki birbirinden renkli hediyelik eşya stantlarından kendinize, evinize, arkadaşlarınıza ilginç hediyeler alabilirsiniz.

Ayvalık’ta eskimeyen, kaybolmayan gelenekleri yaşayın. Bir esnaf lokantasının önündeki masaya kurulun ve Ege Mutfağının lezzetlerini bir de böyle tadın. Yemek sonrası tatlı sırası geldiğinde, bir meşhur lezzet de Ayvalık sokaklarında, Paşalimanı’nda Dondurmacı Güngör’de.

 

Ayvalık’ta Zaman Dursa

 Ayvalık’ta tatili mutluluğa çeviren keşif listesi oldukça uzun. Aklımıza gelenleri unutmadan not edelim. Şeytan Sofrası’nda güneşle kucaklaşmak. Elturko Beach’te aile boyu kumsal keyfi yapmak. Gençler için Sandık Beach ya da Çadır Lounge’da yeni dostluklara merhaba demek. Cunda’da Patriça (Paterica) Plajı’nda ya da Ayvalık’ta Badavut Plajı’nda keşfedilmemiş bir kumsalda gözlerden uzak sahil keyfini yaşamak.

Hem lezzetli hem de hesaplı bir yemek mi istedi canınız? O zaman sizi hemen Tik Mustafa’ya alalım… Ayvalık içerisinde eski meyhaneciler çarşısı, tenekeciler sokağında esnaf lokantalarının en köklüsü, en çok sevileni. Sıcacık bir ortamda arkadaşlarınızla birlikte yemek yemenin farkını yaşayın. Canınız iki tek atmak isterse de, birbirinden leziz mezeleriyle birlikte anın tadını çıkartabilirsiniz.

Ege’de mavinin tonlarını denizde, yeşilin binbir tonunu da Kaz Dağları’nda, Rum Köyleri’nde, Bergama’da yaşayın. Tatilinize unutulmaz anılar katmak için zamanı biraz yavaşlatıp Bademli Köyü’ne uğrayın. Zeytinlerin, zeytin yağının şifa dağıtan tadına bakın. Bu güzel köyde, Pissa Koyu’nda Fame Beach’te bembeyaz kumlara yeni başlangıçları çizin.

Kazdağları Milli Parkı içindeki köyleri keşfetmek için mutlaka bir gününüzü ayırın. Tahtakuşlar Köyü’nde Etnografya Müzesi, dağın yamaçlarındaki Zeytinli Köyü, meşhur köy kahvaltısı için Mutlu Köy gezi listenizde yer alsın.

Sonbaharı karşılamadan, yazı Ayvalık’ta uğurlamak, Zeytin Arası Otel’de konaklamak için bunlar listenin bir bölümü. Geri kalanını keşfetmek, enerji depolamak, mutluluğu keşfetmek için Ayvalık sizi bekliyor.