AYVALIK DOĞA FESTİVALİ

Mavi bayraklı denizin, incecik kumlara sahip plajların ve sımsıcak güneşin oluşturduğu üçgen bir yana; rakı-balık-Ayvalık üçgeni bir yana, artık Ayvalık’ın dillere destan olacağı bir başka güzelliği daha var. O da, bu sene ilkinin düzenlendiği Ayvalık Doğa Festivali! Kuzey Ege’nin incisi Ayvalık; tarih kokan sokakları ve asırlık zeytin ağaçları ile sizi doğa festivaline davet ediyor.

Ayvalık Doğa Festivali

Evet, Ayvalık denildiğinde aklınıza yukarıda saydığımız güzellikler geliyor hep biliyoruz; ama Ayvalık içerisinde pek çok güzelliği birden ve birbirine uyumlu bir şekilde barındıran bir yer. İşte, Ayvalık Doğa Festivali de Ayvalık’ın bu çeşit çeşit güzelliklerini hem yerel halkla hem de turistlerle paylaşmak için yola çıktı. Kaz Dağları ve Madra Dağı’nın oksijen deposu eteklerinde kurulu bu sahil kasabası; hem tarihi dokusu ve kültürel mirası, hem yerel ve özel lezzetleri, hem de doğallığını ve özgünlüğünü koruyan yapısı ile çok özel bir yer. Sahip olduğu bu değerlerle öncü bir etkinlik olmak için farkındalık ve sürdürülebilirlik ilkeleri ile yolan çıkan Ayvalık Doğa Festivali 03-06 Mayıs tarihleri arasında Ayvalık – Küçükköy – Cunda olarak 3 farklı mekanda gerçekleşecek. Ayvalık Esnaf Odası’nın düzenlediği Ayvalık Doğa Festivali herkesi “Ayvalık’ta dostluğu, samimiyeti, sevgiyi ve lezzeti yaşamaya davet ediyor.” 5 ana tema etrafında şekillenen Ayvalık Doğa Festivali’ne gelin yakından bakalım.

Ayvalık Doğa Festivali: Biyolojik Zenginlik

Ayvalık Doğa Festivali’nin ilk teması, biyolojik zenginlik. Yörenin coğrafyası itibariyle zengin bir biyolojik çeşitliliği var. Zeytin ağaçlarından ballıbabalara, ada çayından kekiğe, ebegümecinden fundalara pek çok bitki çeşidine ev sahipliği yapan Ayvalık, Doğa Festivali sayesinde katılımcılara bu çeşitliliği yakından tanıma şansı veriyor.

Ayvalık Doğa Festivali: Tarihi ve Mimari Zenginlik

Ayvalık Doğa Festivali’nin ikinci teması ise tarihi ve mimari zenginliği. Antik çağlardan itibaren konumu itibariyle yerleşim yeri olarak kullanılan Ayvalık birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer. Bu medeniyetlerin izlerini taşıyan Ayvalık günümüzde de tarihi ve mimari dokusunu çok iyi koruyarak bizlere bu güzellikleri sunmaya devam ediyor. İlk yerleşim zamanlarından beri yörede kullanılan sarımsak taşı ise Ayvalık mimarisinin imzası niteliğinde. Festival kapsamında her sokağı ve her bir karışının tarihini öğrenebileceğiniz sokak turları da düzenleniyor olacak.

Ayvalık Doğa Festivali: Mutfak Zenginliği

Festivalin bir diğer temasını ise, tabii ki de Ayvalık’ın zengin mutfağı oluşturuyor. Taze otlardan oluşan mezeleri, papalina balığı başta olmak üzere deniz ürünleri ve zeytinyağlı yemekleri ile herkesin iştahını kabartan yemeklere sahip Ayvalık mutfağı kuşkusuz festivalin en sevilen teması olacak. Ayvalık’ın meşhur lor tatlısını ve kokusu sokakları saran damla sakızlı kurabiyesini de unutmamak gerek tabii. Hepsini ve daha fazlasını Ayvalık Doğa Festivali’nin mutfak ve tadım atölyelerinde bulabileceğinizi söylememize gerek bile yok.

Ayvalık Doğa Festivali: Doğa zenginliği

Ayvalık Doğa Festivali’nin bir diğer temasını ise doğa zenginliği oluşturuyor. Mavi bayraklı plajlarından sualtı zenginliklerine, asırlık zeytin ağaçları ile çevrili doğasından büyüklü küçüklü adalarına kadar pek çok doğal zenginliği bünyesinde barındıran Ayvalık, Doğa Festivali aracılığıyla tüm doğal güzelliklerini ziyaretçilerin beğenisine sunuyor.

Ayvalık Doğa Festivali: El Sanatları Zenginliği

Ve Ayvalık Doğa Festivali’nin son temasını ise, Ayvalık ve Cunda Adası’na her gelenin bir şey almadan dönmediği el sanatları zenginliği oluşturuyor. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olmasının getirdiği kültürel zenginlik ve mozaiğin etkisi ile Ayvalık’ın kendine özgü el sanatları kuşkusuz festivalin en ilgi çekici kısımlarından birini oluşturmuş olacak. Festival katılımcıları için harika bir görsel şölen olmasının yanı sıra el sanatları atölyeleri ile de ziyaretçileri bu büyülü dünyanın içine çekmiş olacak Ayvalık Doğa Festivali misafirlerini merakla bekliyor.

Ayvalık Doğa Festivali: Program

Sokak performanslarından mutfak ve tadım atölyelerine, tarihi Ayvalık ve Cunda Adası sokak turlarından belgesellere, panellerden tabiat yürüyüşlerine, konserlerden Tai Chi eğitimlerine ve istifno otu lezzet testine kadar pek çok ilgi çekici etkinliğe ev sahipliği yapacak olan Ayvalık Doğa Festivali’nin tam programına buradan http://www.dogafestivali.com/program.html ulaşabilirsiniz. Doğa’nın en büyük koruyucuları ve dostları olan çocukların da unutulmadığı festivalde, çocuklar için de özel etkinlikler bulunuyor. Doğa ve çocuk konsepti ile geri dönüşüm atölyeleri, uçurtma şenlikleri ve dans gösterilerinin olacağı festival de, çocuklar da hem kaliteli hem de eğlenceli vakit geçirmiş olacaklar.