Hasattan Sofraya: Zeytinyağı Macerası

Sağlığa faydaları ile öne çıkan zeytinyağı sofralarımıza gelene kadar meşakkatli bir yolculuktan geçiyor. 1 kg zeytinyağı elde edebilmek için yaklaşık 5 kg ham zeytin kullanılıyor. Maliyetler yüksek olunca haliyle zeytinyağı daha da değerli bir hal alıyor.

Zeytinyağı Nasıl Elde Edilir

Zeytinyağının hikâyesi zeytin hasadı ile başlar. Zeytinin hasattan sonraki ilk 24 saat içerisinde işlenmesi gereklidir. Böylece zeytindeki vitaminler kaybolmadan sofralarımıza taşınması için ilk adım tamamlanmış olur. Öncelikle kabuk, dal, sap, yaprak gibi zeytin meyvesi dışındaki maddeler ayıklanır ve çok iyi bir şekilde yıkanır. Zeytin kırıcılarında ezilen zeytinler çekirdeklerinden ayıklanır. Geriye yağının çıkarılması için bekleyen etli zeytin meyvesi kalır.

Zeytinin etli kısmı yoğurma prosesi için malaksöre aktarılır. Burada iyice ezilir ve yoğrularak hamur kıvamına getirilir. Hamur haline gelen zeytin, dekantör ve santrifüj (su ve yağın birbirinden ayrılması) işlemlerinden geçirilir. Bu işlemler sonucunda karasu, yağ ve prina elde edilir. Elde edilen yağ tüketime hazırdır.

Zeytinyağı Çeşitleri

Zeytinyağı sınıfları, zeytinyağındaki serbest yağ asitliği, UV ışığında özgül soğurma değerleri, yağ asitleri etil esterleri, peroksit değeri, ve duyusal analiz sonuçlarına göre Türk Gıda Kodeksi Zeytinyağı ve Pirina Yağı Tebliğine uygun olarak belirlenir. Natürel sızma, rafine zeytinyağı, riviera zeytinyağı gibi çeşitlendirmeler mevcuttur. Zeytinyağının kalitesini daha uzun süre muhafaza edebilmesi için ışık, ısı ve nemden uzak, ağzı kapalı bir şekilde saklanması tavsiye edilir.

Soğuk Sıkım- Sıcak Sıkım Zeytinyağı Farkı

Soğuk sıkım zeytinyağı sıcak sıkım zeytinyağına göre ticari kaygılardan daha uzak bir süreç ile elde edilir. Soğuk sıkımda, zeytin hamuru santrifüj işlemine 27 derecenin daha altında bir sıcaklıkta tabi tutulur. Soğuk sıkım natürel zeytinyağları birinci kalite ürünlerdir. Sıcak sıkımda ise amaç zeytin hamurundan daha fazla yağ elde edebilmektir. Sıcaklık 60 dereceye kadar yükselir.

Her sabah Aç Karnına Bir Yemek Kaşığı Zeytinyağı

Sağlık uzmanları her sabah aç karnına bir yemek kaşığı zeytinyağı tüketilmesini tavsiye ediyorlar. Zeytinyağının uzmanların bu tavsiyelerinde haklı olduklarını gösteren başlıca faydalarını sizler için sıraladık.

– Zeytinyağı, kalın bağırsak kanserine düşmandır. Kanser hücrelerinin büyümesini önler.
– Cilt, saç, tırnak ve kemiklerinizin beslenmesini ve güçlenmesini sağlar.
– Zeytinyağı ile cildinize masaj yaptığınızda kan akışınız hızlanır ve hücreleriniz onarılır. Böylece cilt sarkmalarının önüne geçilmiş olur.
– Zeytinyağında bulunan E vitamini ile dokular yenilenir ve yaşlanma belirtilerini azalmış olur.
– Karaciğer organlarımızı temizlerken, zeytinyağı da karaciğerimizi temizler.
– Çocukların zeytinyağı tüketmesi beyin ve kemik gelişimi açısından çok önemlidir.
– Zeytinyağı kireçlenme riskini önleyici doğal bir ilaç olarak düşünülebilir.
– Vücut direncini arttırır, bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Kolesterol ve kan şekerini düzenler.
– Zeytinyağının içerisinde bulunan K vitamini, kalp dokusunu ve damar çeperlerini korur.
– Vücuttaki iltihaplara karşı antibiyotik görevi görür.
– Tüm vücudumuza baştan ayağa kadar çok çeşitli faydaları olan zeytinyağı, ayrıca beynimizi korur, belleğimizi güçlendirir.