Ayvalık’tan Midilli’ye Gidiş Rehberi

Ayvalık’ın İstanbul, İzmir ve Bursa gibi büyükşehirlere olan yakınlığı ile tatil arayışlarında ilk sırada yer aldığından daha önce de bahsetmiştik. Ama Ayvalık sadece Türkiye’deki şehirlere olan yakınlığı ile değil aynı zamanda komşumuz Yunanistan’a olan yakınlığı ile de oldukça popüler bir sahil beldesi. Türkiye ile Yunanistan arasındaki en yakın noktalardan birisi olan Ayvalık’tan Midilli’ye geçmek çok kolay ve çok cazip. Bugünlerde Ayvalık’a gelen yerli ya da yabancı turistler; Ayvalık ve Cunda’nın doğal güzelliklerini keşfederken günübirlik olarak gidebilecekleri yakınlıkta olan Midilli’yi de rotalarına eklemeden geçmiyorlar. Bizler de bu yoğun talep doğrultusunda Ayvalık merkez ve Cunda Adası’nı gezmeye gelenler için mini bir Ayvalık’tan Midilli’ye gidiş rehberi hazırladık. Küçük bir Ege kasabası olan Ayvalık tatiline, başka bir kıyıda olsa da yine bir Ege kasabası olan Midilli’yi de dahil etmek isteyenler için işte Ayvalık’tan Midilli’ye gidiş rehberi:

AYVALIK’TAN MİDİLLİ’YE GİDİŞ ULAŞIM

Ayvalık’tan Midilli’ye ulaşım feribotla yapılıyor. Ayvalık merkezden Jale Tur, Jalem Tur ya da Turyol ile Midilli Adası’na doğru keyifli bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Ayvalık’tan Midilli’ye ulaşım feribot ile yaklaşık 1 ssat 20 dakika kadar sürüyor. Boşuna, Türkiye’deki büyükşehirlere yakın olduğu kadar komşumuz Yunanistan’a da yakın bir konumda demedik. Sadece 1 saat 20 dakikalık bir yolculukla Ayvalık’tan Midilli’ye rahatça ulaşabilirsiniz. Feribot ile deniz havasını içinize çekerek ve mavinin en güzel tonları arasında kaybolarak yapacağınız yolculuğun, tatilinizin en az kendisi kadar keyifli geçeceği de bir gerçek. Ayvalık’tan Midilli’ye feribot ile ulaşım ücreti ise oldukça cüzi bir tutar. Gidiş dönüş feribot bileti sadece 25 eur. Ayvalık’tan Midilli’ye gidiş seçeneklerimizi gözden geçirdikten sonra sıra yurtdışına çıkış yapıyor olduğumuz için pasaport ve vize konularına geliyor.

AYVALIK’TAN MİDİLLİ’YE GİDİŞ PASAPORT / VİZE

Ayvalık’tan Midilli’ye geçiş yaparken pasaportunuzun yanınızda olması gerekli. Vize için ise iki seçeneğiniz bulunuyor. Ayvalık’tan Midilli’ye Schengen vizesi ile giriş yapabilirsiniz; ama Ayvalık merkez ve Cunda tatili planlamışken spontane bir şekilde Midilli’ye de bir gezi düzenlemek istediniz diyelim, üzülmeyin onun da kolayı var. Ayvalık’tan Midilli’ye kapıda vize uygulaması ile de oldukça rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Schengen vizeniz yoksa tercih etmeniz gereken kapıda vize uygulaması için bir takım belgelere ve kapıda vize ücretini ödemenize ihtiyacınız var. Peki, Ayvalık’tan Midilli’ye kapıda vize için gerekli belgeler nelerdir: Pasaport fotokopisi, kimlik fotokopisi, 1 adet biyometrik fotoğraf, vize başvuru formu, konaklama yapacaksanız otel rezervasyonu, günübirlik kalacaksanız gidiş-dönüş feribot bileti yeterli. Peki, Ayvalık’tan Midilli’ye giderken kapıda vize ücreti nedir diyorsanız onun da yine uygun bir fiyatta olduğunu söyleyebiliriz. 55 eur gibi bir ücrete Ayvalık’tan Midilli’ye gitmek için kapıda vize alabilirsiniz. Eğer planlamanızı daha önceden yaptığınız halde Schengen vizesi yerine kapıda vize almak istiyorsanız; belgeleriniz 2 ya da 3 önceden tur firmalarına kargolayabilirsiniz.

AYVALIK’TAN MİDİLLİ’YE GİDİŞ NOTLARI

Kuzey Ege’nin incisi Ayvalık’tan kapı komşusu sayılan Midilli’ye uzanan bu yolculuğunuzda Midilli’yi çok rahat bir şekilde günübirlik gezebileceğinizi notlarınızın arasına ekleyelim. Sadece Ayvalık’ın meşhur Perşembe pazarına gelebilmek için akın akın adaya gelen Midilli’lerin bir bildiği olmalı, öyle değil mi Sizlere şimdiden keyifli bir Ayvalık ve Cunda tatili diliyoruz, tabii Midilli’de bir mola vermeyi de unutmayın.