Ayvalık Tuz Gölü

Hepimiz uyandığımızda serçelerin balkonumuzda uçuşmalarını görmüş , kumru seslerini duymuşuzdur . Bu sabah dünyanın en zarif ve en güzel kuşları olan flamingolar arasında uyanmaya ne dersiniz.
Zeytin Arası’nın yanı başında , zeytin ormanlarının dibinde , sarımsaklı plajının başladığı yerde bulunan ayvalık tuz gölü binlerce Flamingo’ya evsahipliği yapmaktadır.
Anadolu’da “allıturna”olarak bilinen flamingolar ilkbaharın ilk günlerinden itibaren beslenmek ve üremek amacıyla bölgemize gelmektedir. genelde alkali veya tuzlu gölleri yaşam ve kuluçka bölgesi olarak tercih eden flamingoların ülkemizdeki ender bulunduğu yerlerden birisi ; zeytin arası’nın bitişiğindeki tuz gölüdür.
Flamingolar ; bölgenin sakinliği , tuzlu suların bulunması ve besin kaynakları olan yosun yengeç karides balığın yanısıra kabuklu ve kabuksuz canlıların çok olmasından dolayı burayı seçmektedirler.
Eşsiz bir güzelliğe sahip olan flamingolar misafirlerimiz ve kuş gözlemcileri ile fotoğrafçılarına eşsiz bir görsel şölen sunmaktadırlar.
İster zeytin arasındaki balkonunuzdan seyredin , isterseniz zeytin ağaçlarımızın içinde 1 dakikalık yolculuk yapıp merhaba deyin flamingolara.