AYVALIK’A NASIL GİDİLİR?

Tatile çıkarken dikkat edilen en önemli şeylerden birisi kuşkusuz gidilecek olan yerin yakınlığı ve ulaşımın kolaylığıdır. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlere olan yakınlığı ve kolay ulaşım alternatifleri ile Ayvalık, yakın ve rahat ulaşılabilir bir tatil arayanlar için çok iyi bir tercih olacaktır. Özellikle hafta sonu kaçamakları için yolda harcanan her saniyenin tatilden çaldığını düşünürsek; ulaşım rahatlığı, hafta sonu kaçamağı planlayanlar için daha da bir öneme sahip. İşte bizde o yüzden, tatil planlarını yapmaya başlayanlar için Ayvalık’a nasıl gidilir yazısı hazırladık. İster özel aracınızla Ayvalık’a ulaşırken manzaranın tadını çıkarın, ister hava yolu kullanarak Ayvalık tatilinizin tadını en az yorgunlukla çıkarın, dilerseniz de otobüs ile ulaşarak Ayvalık tatilinizde harcamak için biraz daha para biriktirin; Ayvalık’a ulaşım hepsi ile çok rahat.

ÖZEL ARAÇ İLE AYVALIK’A NASIL GİDİLİR?

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden Ayvalık’a ulaşımın çok rahat olduğunu söylemiştik. Ayvalık’a nasıl gidilir yazımıza öncelikle özel aracınız ile nasıl ulaşacağınızı anlatarak başlıyoruz.

İstanbul’dan Ayvalık

Eğer Ayvalık’ın mis gibi bahar havasını kaçırmak istemeyip özel aracınız ile İstanbul’dan Ayvalık’a yola çıktıysanız; önünüzde 4 alternatif yol bulunuyor:

Birinci seçeneğiniz; Kocaeli, Bursa, Balıkesir üzerinden Ayvalık’a gelmek. Körfezi dolaşacağınız bu güzergah ile İstanbul’dan Ayvalık yaklaşık olarak 6,5 saat sürecektir.

İkinci seçeneğiniz; Osman Gazi Köprüsü, Bursa, Balıkesir üzerinden Ayvalık’a gelmek. Körfezi dolaşmak yerine Osman Gazi Köprüsü’nü kullanacağınız bu güzergah ile İstanbul Ayvalık yolculuğunuzu 4 saate düşürmek mümkün

Üçüncü seçeneğiniz; Yenikapı Bandırma vapuru ile Bandırma, Balıkesir üzerinden Ayvalık’a gelmek. Bu güzergahı kullanarak İstanbul’dan Ayvalık’a 5,5 saatte ulaşabilirsiniz.

Dördüncü seçeneğimiz ise Tekirdağ, Çanakkale üzerinden Ayvalık’a gelmek. Eğer ki İstanbul’da Avrupa yakasında oturuyorsanız bu seçenek size uygun olabilir. Eğer İstanbul’dan Ayvalık’a gelmek için bu güzergahı seçerseniz yolculuğunuz 7 saat sürecektir.

Ankara’dan Ayvalık

Özel aracınız ile Ankara’dan Ayvalık’a gelmek için ise Eskişehir, Bursa Balıkesir yolunu takip edip Ayvalık merkeze 8 saate yakın bir sürede ulaşabilirsiniz.

İzmir’den Ayvalık

İzmir’den Ayvalık’a özel aracınızla gelmek isterseniz; Menemen, Dikili yolunu takip ederek 2 saat içinde Ayvalık merkeze ulaşabilirsiniz.

UÇAK İLE AYVALIK’A NASIL GİDİLİR?

Körfez Havalimanı’nın açılması ile beraber Ayvalık’a uçak ile ulaşım da oldukça rahat ve konforlu bir hale geldi. THY, Pegasus ve Anadolu Jet’in Edremit, Körfez Havalimanı (EDO)’ ya seferleri mevcut. Edremit Körfez Havalimanı da Ayvalık’a yarım saat uzaklıkta yer alıyor ve dilerseniz hava yolu firmalarının servisleri ile dilerseniz de Edremit – Ayvalık güzergahında çalışan minibüslerle Ayvalık merkeze ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Ayvalık

İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan EDO’ ya haftanın 7 günü direk uçuş bulunuyor. Ortalama 1 saat süren uçuşların ardından Ayvalık merkeze yarım saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşabilirsiniz.

Ankara’dan Ayvalık

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan EDO’ ya Çarşamba ve Cumartesi günleri hariç haftanın 5 günü direk uçuş var. Çarşamba ve Cumartesi günleri ise aktarmalı uçuş bulunuyor. Ortalama 1 saat 20 dakika süren uçak yolculuğu sonrasında yarım saatlik bir araba yolculuğuyla yine Ayvalık merkeze ulaşabilirsiniz.

İzmir’den Ayvalık

İzmir’den hava yolu ile Ayvalık’a ulaşım olmasa da, Türkiye’nin diğer illerinden hava yolu ile İzmir’e gelerek, oradan kara yolu aracılığıyla kısa bir yolculuk ile Ayvalık merkeze ulaşabilirsiniz.

OTOBÜS İLE AYVALIK’A NASIL GİDİLİR?

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerden Ayvalık’a ulaşımın oldukça rahat olduğundan söz etmiştik. Eğer otobüs yolculuğu ile Ayvalık’a gelecekseniz yine oldukça rahat ve çok seçenekli bir şekilde Ayvalık merkeze ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Ayvalık

İstanbul’dan Ayvalık’a otobüs yolculuğu Anadolu yakasından 6 saat, Avrupa yakasından ise yaklaşık 7 saat sürecektir. Bursa’dan İzmir yoluna girildikten sonra Susurluk’ta mola veren otobüsler, Balıkesir’den Ayvalık yönüne dönerek Ayvalık merkeze ulaşmış oluyor.

Ankara’dan Ayvalık

Ankara’dan Ayvalık otobüs yolculuğu ise yaklaşık 10 saat sürecektir. Eskişehir ve Bursa otogara uğrayan otobüslerin mola yeri yine Susurluk olacaktır.

İzmir’den Ayvalık

İzmir’den Ayvalık’a her iki saatte bir büyük otobüs firmalarından neredeyse her yarım saatte bir de yerel otobüs firmalarından yer bulabilirsiniz. Pek çok kıyı kasabasına girip yolcu indirecek olan otobüs ile İzmir’den Ayvalık’a yolculuğunuz yaklaşık 3 saat sürecektir.