AYVALIK’A TATİLE GİTMEK İÇİN 7 NEDEN

ayvalik

Ege’ye bir kere yolu düşen bilir bir daha Ege’siz yapamayacağını; ne Akdeniz’e benzer, ne havalı yurtdışı destinasyonlarına… Kendine özgü, sıcacık bir yapısı vardır Ege’nin… Yemekleri bir başka, havası bir başka, insanları bir başka, denizi bir başkadır… Nasıl ki Ege’nin incisi İzmir’dir, Kuzey Ege’nin incisi de Ayvalık’tır. Serin sulara sahip berrak denizi, Madra Dağı’nın tertemiz oksijen dolu havası, tarih ile iç içe geçmiş sokakları, incecik kumdan plajları ve asırlık zeytinlikleri ile bir başkadır Ayvalık… Ama eğer bunlar da yetmez diyorsanız; işte karşınızda Ayvalık’a tatile gitmek için 7 neden… Ayvalık yemekleri, Ayvalık plajları, Ayvalık otelleri, Ayvalık’ta gezilecek yerler, Ayvalık evleri, Ayvalık denizi, Ayvalık zeytinliklerine kadar Ayvalık ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu yazıda.

Ayvalık Yemekleri

Normalde yediğin içtiğin sana kalsın, gezip gördüğünü anlat denir ama mevzu bahis Ayvalık olunca, durum değişiyor haliyle. Çünkü kimse halis muhlis zeytinyağından yapılmış, taze otlarla bezenmiş Ayvalık mutfağını anlatmadan geçemiyor. Ayvalık’ta ne yapılır sorusunun cevabı bizi genellikle Ayvalık yemeklerine götürüyor. Zengin ve taze meze çeşitleri, deniz ürünleri, meşhur lor tatlısı ve tabii ki Ayvalık tostu Ayvalık’ın meşhur yemek kültürünün sadece bir parçası; gerçekten Ayvalık yemeklerini tatmak istiyorsanız rotanızı bir an önce Ayvalık’a çevirmenizi ve bu muhteşem mutfağı kendinizin tatmasını öneririz.

Gezilecek Yerler

Ayvalık’a tatile gitmek için 7 nedenden birisi de pek tabii ki tarih kokan sokakları ve hiçbir yerde bulamayacağınız doğal güzellikleri olacaktır. Ayvalık merkezde kiliseden dönüştürülmüş Saatli Cami’yi ziyaret edebilir, cumbalı balkonlu taş evlerle dolu ara sokaklarda kendinizi bulmak için kaybolabilir ve Koç Müzesi olarak restore edilen Taksiyarhis Kilisesi’nde güzel ve sanat dolu bir vakit geçirebilirsiniz. Yine Ayvalık merkezde Türkiye’nin en iyi gün batımlarından birine şahit olmak için Şeytan Sofrası’na çıkabilir ya da yolunuzu Ayvalık Cunda Adası’na çevirip harika bir ada turu yapabilirsiniz. Cunda Adası’nda neler yapılır başlı başına başka bir yazı konusu olsa da kısaca size Ayvalık Cunda Adası’nda neler yapılır bahsedelim… Bu minik ama dolu dolu adada harika denizin tadını çıkarabilir, Taş Kahve’nin tarihi atmosferinde Türk kahvenizi yudumlayabilir, akşam güneş batarken deniz kenarına kurulan masalarda rakı – balık keyfi yapabilir ve her tezgahta el emeği başka bir güzelliğin sergilendiği çarşıyı gezebilirsiniz.

Ayvalık Plajları

Ayvalık’a gelmişken plajların tadını çıkarmadan dönmek olmaz. Ayvalık tatil yerleri denilince ilk akla gelen yer kuşkusuz Sarımsaklı Plajı’dır. İncecik kumları ve upuzun sahil şeridi ile Sarımsaklı Plajı tatiliniz için harika bir başlangıç olacaktır. Sarımsaklı Plajı’na bir diğer alternatif ise yine incecik kumları ve sahil kenarındaki işletmeleri ile Badavut Plajı olacaktır. Ayvalık merkeze 7 – 8 km mesafedeki bu iki plaj, hem temizliği hem de upuzun kumsalı ile tüm günü keyifle geçirmenizi garantileyecektir.

Ayvalık Denizi

Ayvalık denizi; yaz sıcağında sizi serinleten suları ve berrak maviliği ile aklınızı başından alacaktır. Eğer Ege’de denize girerseniz bilin ki bir daha nerede denize girerseniz girin orayı Ege’nin denizi ile kıyaslayacaksınız. İşte bu bağımlılık yapan Ayvalık denizinin tadını;  ister upuzun plajlarından, ister Cunda Adası’nın koylarından isterseniz de tekne turlarına katılıp çıkarabilirsiniz. Bir deniz tatilinin vaat ettiği her şeyi ve çok daha fazlasını Ayvalık tatilinde bulabilirsiniz.

Ayvalık Otelleri

Peki, Ayvalık’ın tüm güzelliklerini keşfetmek için geldiniz, nerede kalacaksınız diye mi düşünüyorsunuz? İster Ayvalık merkezde, ister Ayvalık Cunda Adası’nda birçok konaklama seçeneği mevcut. Ama bizim önerimiz genel mimarisini Ayvalık ile özdeşleşmiş tarihi Rum evlerinden alan otellerde konaklamanız. Cumbalı balkonlu, Arnavut kaldırımlı ve etrafı asırlık zeytinliklerle çevrili konaklama seçeneklerini tercih ederek Ayvalık tatilinizin ruhunuza derinlemesine işlemesini sağlayabilir ve unutulmaz bir Ayvalık tatili geçirmeyi garanti edebilirsiniz. Zeytin Arası Taş Evler Apart Otel olarak sizlere, geleneksel taş mimarimiz ve konforlu odalarımız ile eşsiz bir tatil yaşatmaya niyetliyiz.

Ayvalık Evleri

Ayvalık’a tatile gitmek için 7 neden verip Ayvalık gezi rehberinde Ayvalık evlerine yer vermemek olmazdı. Ayvalık’ı Ayvalık yapan şey, tarihin bizi çağırdığı sokaklarda Ayvalık evleri ile vücut buluyor. Rum döneminden kalma cumbalı balkonlu taş evler, her biri denizi gören deniz mavisi ile zeytin yeşiline boyalı pencere ve her pencereden sarkan petunyalar ile Ayvalık evleri ruhunuzun huzur bulacağı bir yer. Eğer ki bir de fotoğrafa meraklıysanız Ayvalık tatili sizin için zengin bir fotoğraf koleksiyonuna dönüşebilir.

Ayvalık Zeytinlikleri

Ayvalık gezi rehberimizi bitirirken sıra zeytinliklere geldi… Ege’nin zeytin kaynağı olan Ayvalık sizi her köşede asırlık zeytin ağaçları ile karşılıyor olacak. Mavi ile yeşilin birbirine en çok yakışan tonunun zeytin yeşili ile Ege mavisi olduğunu fark edeceksiniz ve asırlık zeytinlikler arasında unutulmaz bir tatil yaşadığınız için kendinizi çok şanslı hissedeceksiniz.

Eğer tüm bunları tek bir yerde isterseniz  Zeytin Arası Taş Evler Apart Otel’e bekleriz. Şimdiden Ayvalık’a hoş geldiniz!