AYVALIK’TA NE YAPILIR?

Ayvalık’ın sadece deniz, kum, güneş ya da rakı, balık, ayvalık üçgenlerinden çok daha fazlası olduğunu söylemiştik. Şimdi sıra; Ayvalık’ta neler yapılır, Ayvalık civarında gezilecek yerler nerelerdir anlatarak bunu kanıtlamak. Zeytin ağaçları ile sarılı, geçmişle iç içe, hem denizi, hem kumsalları, hem de zengin yemek kültürü ile ‘Ayvalık’ta ne yapılır?’ konusunu 7 maddede inceledik ve sizler için mini bir Ayvalık gezi rehberi hazırladık. Ayvalık’ta hem tarihe tanıklık edebilir hem de en güzel gün batımlarından birini izleyebilirsiniz. Hepsi fotoğraf çekimi için hazırlanmış gibi sokaklarda kaybolabilir, tekne turu ile akvaryum koyların derinliklerine dalabilir ya da Cunda Adası’nı keşfedebilirsiniz. Bu kadar fragman yeter diyoruz ve Ayvalık’ta ne yapılır yazımıza hızla geçiş yapıyoruz.

Ayvalık’ta Ne Yapılır: Taksiyarhis Kilisesi / Müzesi Gezilir

Tatil yerlerinde sıklıkla bulunmayan müzelerden başlıyoruz Ayvalık gezi rehberimize… Taksiyarhis Kilisesi 2012 yılındaki restorasyonu ile harika bir müze haline geldi. Ayvalık’ın ilk kilisesi olma özelliğini taşıyan Taksiyarhis Kilisesi Ayvalık mimarisini yansıtan tarzı ile başlı başına bir başyapıt niteliğinde. Ama bir de Rahmi Koç Müzesine dönüştürülmüş hali ile ziyaret edenlere harika vakit geçirmeyi garantilemiş oluyor. Gezilecek yerler arasında ilk sırada olan bu yapıyı ve müzeyi kesinlikle ziyaret etmenizi söylüyor ve Ayvalık gezi rehberimizin bir sonraki maddesine geçiyoruz.

Ayvalık’ta Ne Yapılır: Perşembe Pazarına Uğramadan Dönülmez

Tatile gelip de pazara mı gidilir dediğinizi duyar gibiyiz. Eğer bu pazar Ayvalık’ın meşhur Perşembe pazarıysa gidilir tabi hatta gidilmeden dönülmez. Neredeyse yarım asırlık bir tarihi olan Perşembe pazarı gerek Ayvalık’ta yaşayanların, gerek Ayvalık’a yakın yerlerde oturanların gerekse de Midilli’de oturanların uğrak noktalarından birisidir. Yunan komşularımız bile Midilli’den kalkıp geliyor, siz Ayvalık’a gelmişken uğramazsanız olmaz. Hem yerel lezzetleri tadabileceğiniz, hem el emeği göz nuru el işlerini alabileceğiniz Perşembe pazarı hediyelik eşya seçmek ve Ayvalık ruhunu yakalayabilmek için en iyi yerlerden birisi olacaktır.

Ayvalık’ta Ne Yapılır: Ayvalık Sokaklarında Damla Sakızlı Kurabiye Kokusu Takip Edilir

Ayvalık gezi rehberimizin bir diğer durağı ise damla sakızlı kurabiye kokusu ile dolu Ayvalık sokakları oluyor. Ayvalık’a özgü sarımsak taşından yapılmış mercan renkli taş evleri, arnavut kaldırımlı sokakları, cumbalı evleri, rengarenk kapı ve pencereleriyle fotoğraf ve selfie tutkunuzu tetikleyecek Ayvalık sokaklarında kaybolmak isteyeceksiniz. Kaybolun da zaten, bir yeri tanımak için en iyi yol orada kaybolmaktır. Siz de her sokağı denize çıkan bu tatlı sahil kasabasında kaybolma lüksünüzü kullanın ve burnunuza Ayvalık’ın meşhur damla sakızlı kurabiyesinin kokusu gelmeden de durmayın.

Ayvalık’ta Ne Yapılır: Tekne Turuna Çıkılır

Deniz, kum, güneş üçlemesindeki denize çevirdik nihayet rotamızı, Ayvalık gezi rehberimizde sırada Ayvalık’ta tekne turuna çıkmak var. Ayvalık tertemiz, berrak denizi ile her geleni büyülüyor ama bu büyüleyici yolculuğa biraz daha tat katmak isterseniz tekne turlarına katılın deriz. Sabah saatlerinde çıkacağınız tekne turları ile gün batımına kadar akvaryum koylarda denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Ayvalık’ta Ne Yapılır: Maviliklere Dalınır

Sadece tekne turları ile olmaz tabi Ayvalık’ta olduğunuzu hissetmeniz için incecik kumlara da basmak lazım. Ayvalık’ta nerede denize girilir derseniz herkes tek bir ağızdan Sarımsaklı Plajı der. Masmavi denizi, berrak suları ve incecik kumları ile Sarımsaklı Plajı hem rahatlıkla dinlenebileceğiniz hem de denizin ve güneşlenmenin keyfini doyasıya süreceğiniz bir plajdır. Ayvalık’ta denize girilecek noktaların en başında yer alan Sarımsaklı plajı fazla derin olmayan suları ile de denizde top oynamayı sevenler için de ideal olacaktır.

Ayvalık’ta Ne Yapılır: Gün Alkışlanarak Batırılır

Gelelim Ayvalık gezi rehberimizde günü batırmaya… Türkiye’deki en güzel gün batımlarından birini izlemek istiyorsanız Ayvalık’a gelmişken Şeytan Sofrası’nda gün batımını izlemeden dönmüyorsunuz. Ama şimdiden söyleyelim gün batmadan yola çıkarsanız kalabalığa kalmadan keyifle ve en güzel manzaradan gün batımını izleyebilirseniz. Biraz geç kalırsanız Şeytan Sofrası’na çıkan yolu araba ile değil yürüyerek çıkmak durumda kalabilirsiniz; ama öyle olsa bile bu harika gün batımı için çekilir. Gelelim bu gün batımının özelliğine; Ayvalık’a yukarıdan bakan Şeytan Sofrası Ayvalık Adaları’nı ve Midilli Adası’nı gün batımı renkleriyle ayağınızın altına seriyor. Ayrıca güneş batarken herkesin aynı anda alkışlamaya başlaması başka yerde denk gelemeyeceğiniz bir gelenek. O zaman, ne yapıyoruz Ayvalık Şeytan Sofrası’nda güneşi batırmadan dönmüyoruz.

Ayvalık’ta Ne Yapılır: Cunda Fethedilir

Peki, Ayvalık Şeytan Sofrası’nda güneşi batırdıktan sonra ne yapılır diyorsanız, Ayvalık gezi rehberimizin rakı, balık, Ayvalık kısmına geçiş yaptığımızı söyleyebiliriz. Şeytan Sofrası’nda güneşi batırdıktan sonra Ayvalık Cunda Adası’na geçiyoruz. Güzel bir akşam yemeği, tabii ki bol deniz ürünlü ve anason kokulu; sonrasında lokma tatlısı ya da buzlu badem, meşhur Taş Kahve’de bol köpüklü bir Türk kahvesi,  isteyene ev yapımı şaraplar ve sabahlara kadar süren eğlence… Cunda Adası’na hoş geldiniz… Ayvalık bir tatil kasabası olabilir ama Cunda’da bu sahil kasabasının sayfiyesi sayılır yani duble sahil kasabası havası gibi düşünebilirsiniz. Bol kedili, hediyelik eşyalı, deniz kenarında yürüyüşlü ve leziz yemeklerle dolu bir akşam geçirmek istiyorsanız Ayvalık Cunda Adası’nı kesinlikle es geçmemelisiniz.