İLKBAHARDA AYVALIK

Güneşli günlerin yaklaştığı baharın bu ilk aylarında; yazı beklemeden keyifle tatil yapılacak mekan arayışına girdiyseniz bu yazımız tam size göre. Doğa ananın uyanışa geçip toprağa, havaya, suya büyülü dokunuşlarını verdiği bahar ayları bazı yerleri gezmek için en doğru zaman olabiliyor. Yazın sıcağından ve kargaşasından uzakta bir tatil için ilkbaharı tercih edenlere, baharda bir başka güzel olan Ayvalık’ı anlatalım istedik. İlkbaharda nereye gidilir diyorsanız ya da ilkbaharda gezilecek yerler arıyorsanız hazırlanın, işte karşınızda İlkbaharda Ayvalık yazımız…

Deniz, Kum ve Güneş’ten Fazlası…

Eğer Ayvalık’ı sadece yaz mevsiminde gelinecek bir yer sanıyorsanız yanıldığınızı belirterek başlayalım, Ayvalık ılıman iklimi ile altı ay kesintisiz bir tatil sunuyor. Nisan ayı itibariyle başlayan tatil turizmi Eylül ayı sonlarına kadar devam ediyor ve tatil severlere uzun ve keyifli bir zaman geçirtiyor. Eğer tatil anlayışınız deniz, kum ve güneş üçgeninden çok daha geniş ise bahar mevsiminde ziyaret edeceğiniz Ayvalık size istediğinizin fazlasını verecektir. Erguvanlarla, petunyalarla, mor salkımlarla ve tırnak çiçekleri ile dolu sokaklar hem görünüşleri ile sizi büyüleyecek hem de kokuları ile aklınızı başınızdan alacak. Beyaza, maviye, yeşile boyalı kapılara ve pencerelere süs olan çiçekler oradan Ayvalık’ın tarih kokan sokaklarına ekliyor kokularını… Telaşlı ayak sesleri yerine kendinizi dinleyebileceğiniz zamanlar yaratan bir geziye dönüşür bahar ayında gelinen Ayvalık. Bazen bir yere gitmek ve orayı gezmek gittiğiniz mekanın ruhunu hissetmeniz için yetmez.

Eğer bahar ayında yolunuzu Ayvalık’a düşürürseniz; gerçek Ayvalık’ı tanımak ve Ayvalık ruhunu yaşamak için bir şans elde etmiş olursunuz. Zeytinler arasında yapacağınız yürüyüşler sizi kapısının önünde oturup sohbet eden insanlarla dolu bir ara sokağa götürür. Perşembe pazarındaki çeşit çeşit taze otların kokusu meşhur damla sakızlı kurabiyenin kokusu ile birleşir. Sahiller kadar kahvehaneler de doludur. Ve pırıl pırıl güneşe mis gibi deniz kokusu eşlik eder. Herkes gün batımında kahvesini içmek için balkonlara dökülür. İşte; bunlara şahit oluyorsanız, Ayvalık ruhu kendini göstermeye başlamış demektir o zaman.

Huzur Dolu Bir Tatil…

İlkbaharın büyülü doğası ile çevrili Ayvalık bahar mevsiminde yazın cafcaflı kalabalığından sıyrılmış en yalın haliyle karşınızdadır. Adeta huzur bulmanız için el ele vermiştir hem doğa hem de Ayvalık sakinleri… Yazın masmavi denizi ve incecik kumları ile her geleni mest eden Ayvalık, ilkbaharda doğanın uyanışı ile beraber bu sefer yavaş yavaş mest eder onu ziyarete gelenleri… Her adımda aşık olunası başka bir güzelliği ortaya çıkar, yazın deniz sevdasından ya da kalabalığın sıkıcılığından olsa gerek tam tadını çıkaramadığımız her şey misliyle büyüyerek güzelleşerek karşılar bizi.

Dostlar arasında içilen iki duble rakının da tadı farklıdır, Şeytan Sofrası’nda izlenen gün batımının da, Taş Kahve’de kahvenize kalabalıklar değil kediler eşlik eder ve Ayvalık’ın tarihi dekoru bahar mevsiminin en güzel çiçekleri ile donanır. Ayvalık’ı Ayvalık yapan o bayıldığımız Ege sıcaklığını ona veren insanlarıdır asıl. Petunya dolu pencerelerinden denizi seyreden, kapı önlerinde oturup sohbet eden yaşlıları ile gerçekten yaşayan sokakları ile Ayvalık içinizi sımsıcak duygularla dolduracak.

Zeytin diyarı Ayvalık; her mevsimi güzelliklerle dolu bir tatil beldesi… Ama ilkbaharda daha bi’ taze, daha az yorgun ve kesinlikle çok daha samimi… Deniz, kum ve güneş için Ayvalık’a gelmeye devam edin ama doğanın tüm güzelliklerini cömertçe sergilediği ilkbaharda da yolunuzu kesinlikle Ayvalık’a çevirin deriz.