Şeytan Sofrası

Eşsiz bir doğa harikası olan Şeytan Sofrası, yüksek kayalık tepelerin zirvesinde bulunur. Buradan tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası görülmektedir..Çam ağaçlarının buram buram kokusu eşliğinde , sıcacık çayınızı ya da buz gibi biranızı yudumlarken 360 derece dönerek muhteşem manzarayı izleme şansınız vardır. Aslında burası, eski bir lav birikintisidir. Tepenin yuvarlak bir sofrayı andırdığı söylenebilir.

1500’lü yıllarda Osmanlı egemenliğindeki Ayvalık yöresinde Rum’lar yaşamaktaydı. Kilise tarafından kovulan Pelenelope adında bir Rum buraya yerleşir. Yalnız başına yıllarca bu tepede yaşamıştır. Bir sene yaşanan ağır bir kuraklık sonucu, halk bunun Kiliseye karşı gelen Pelenelope yüzünden olduğu sanarak onu öldürmek için toplanarak tepeye gelirler. Pelenelope halka çok zengin bir sofra hazırlar. Kuraklık yüzünden aç olan halk, sofrayı görünce Pelenelope’yi unutup yiyeceklere hücum eder. Pelenelope kaçarak kurtulur.

Şeytanın Ayak İzi

Şeytan sofrasında bulunan ayak izi şeklinde bir çukur vardır. Bunun şeytanın ayak izi olduğuna inanılır. Buranın mitolojide hikayesi şöyle geçmektedir: Zeus’un süt annesi İda , Zeus’a zarar vereceği gerekçesiyle Şeytanı kovar. Üç ayaklı olduğuna inanılan şeytanın bir ayağı İda dağı eteklerinde, bir ayağı Midilli adasında, bir ayağı da Şeytan sofrasındadır. Günümüzde şeytanın ayak izinin olduğuna inanılan bu yer , ziyaretçilerin dileklerinin gerçek olması için bez bağlanan yer haline gelmiştir.Dileklerinizin gerçek olması dileğiyle…