Yeniçarohori/Küçükköy, Ayvalık

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir köy iken 1970’de belde olan Küçükköy, dört yüz civarında tarihi Rum evinin restore edilerek sanat atölyelerine dönüştürüldüğü, mobil uygulamalar ve aplikasyonlarla ilgilenenler için dijital inkübasyon merkezlerinin, kültür merkezinin, kent müzesinin kurulduğu, festivallerin düzenlendiği bir sanat ve tasarım köyü.

Ayvalık ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan ve Yeniçarohori olarak anılan Küçükköy, 7 km uzunluğunda ve 100 metre genişliğindeki dünyaca ünlü, sığ ve ince kumlu Sarımsaklı Plajı ile biliniyor.

Yeniçarohori’nin Tarihi

Yeniçarohori, 1462’de Midilli Adası’nın kontrolünü sağlamak için Fatih Sultan Mehmet’in isteği ile yeniçerilerin obalarını kurup yerleştikleri bir köy olarak kurulmuş. Midilli’ye oldukça yakın bir konumu olan Yeniçarohori’de yerleşen yeniçeriler adayı ele geçirip kontrolü sağlayana kadar bir süre burada yaşamışlar. Uzun yıllar sonra bölgeye yerleşen Rumlar ise, buraya yeniçeri evi, yeniçeri köyü anlamına gelen yeniçarohori, yeniçarohorion demişler.

1924’teki mübadele ile köyü boşaltan Rumların ardından 1900’lerin başlarında şimdiki Karadağ bölgesinden gelip yerleşen Boşnaklar halen köyün yerlilerini oluşturuyor. 1980 sonrasında restorasyona ihtiyacı olan evlerin masrafı köylüler tarafından karşılanamayınca bir kilometre uzaklıktaki Sarımsaklı bölgesine taşınmışlar.
Ancak günümüzdeki proje köylüyü tekrar köye çekmiş, öyle ki caminin arkasında kadınlar el işi ürünleri satmak için tezgâhlar açmaya, yaşlılar köy kahvesinde sohbet etmeye gelir olmuşlar.

İstiklal savaşında Ayvalık’taki ilk kurşunu atan Alay Komutanı Ali Çetinkaya’nın yanında bütün savaşlara katılmış ve istiklal madalyası ile ödüllendirilmiş Elmas Bey ve silah arkadaşlarının Küçükköy ve yörenin yakın tarihinde büyük yeri bulunuyor.

Küçükköy, İlkurşun, Kahramanlar olmak üzere üç mahallesi bulunan Küçükköy’ün halk arasındaki ismi ise daha çok Sarımsaklı olarak biliniyor.

Gerçekte Sarımsaklı, Küçükköy belde sınırları içerisinde yer alan yarımadanın ismi olsa da, genel olarak Sarımsaklı plajları ismi ile anılan bölge içerisinde birbirinden şirin 22 plaj bulunuyor. Tüm plajları halka açık olan Sarımsaklı, koyları, adaları ile dantel gibi örülmüş Ege Denizi’nin 25 kilometrelik sahil şeridini kaplayan kumsalı, güneşi, tarihi ile cennet bir tatil beldesi.